Главная » Файлы » Для вчителя » Інформатика [ Добавить материал ]

Комп'ютерні мережі Урок
[ · Скачать удаленно (71 Kb) ] 04.08.2010, 15:44
Комп'ютерні мережі
Цілі уроку: - допомогти учням отримати уявлення про комп'ютерні мережі, їх класифікації, топологію, познайомитися з роботою в мережі, дати основні поняття, необхідні для роботи на комп'ютері, навчити завантажувати потрібну веб-сторінку, переходити на іншу, зберігати інформацію на жорсткий диск.
- виховання інформаційної культури учнів, уважності, акуратності, дисциплінованості, посидючості.
- розвиток пізнавальних інтересів, навиків роботи з мишею і клавіатурою, самоконтролю, уміння конспектувати.
Устаткування:дошка, комп'ютер, комп'ютерна презентація.
План уроку:

I. Орг. момент.
II. Перевірка і актуалізація знань.
III. Теоретична частина.
IV. Практична частина.
V. Д/з
VI. Питання учнів.
VII. Підсумок уроку.
Хід уроку:
I. Орг. момент.
Вітання, перевірка присутніх. Пояснення ходу уроку.
II. Актуалізація знань.
В даний час персональні комп'ютери, що знаходяться мало не в кожному будинку і практично в кожній організації, досягли величезних потужностей в переробці інформації. Але вся ця потужність у наш час зводиться нанівець без наявності сучасних засобів комунікації, тобто зв'язки.
І сьогодні щодня безліч людей відкриває для себе існування глобальних комп'ютерних мереж, об'єднуючих комп'ютери у всьому світі в єдиному інформаційному просторі, ім'я якому - Інтернет.
І ми з вами з сьогоднішнього уроку почнемо осягати премудрощі роботи в цій мережі.
III. Теоретична частина.
Комп'ютерна мережа – це сукупність комп'ютерів і різних пристроїв, що забезпечують інформаційний обмін між комп'ютерами в мережі без використання яких-небудь проміжних носіїв інформації.
Створення комп'ютерних мереж викликане практичною потребою користувачів віддалених один від одного комп'ютерів в одній і тій же інформації. Мережі надають користувачам можливість не тільки швидкого обміну інформацією, але і спільної роботи на принтерах і інших периферійних пристроях, і навіть одночасної обробки документів.
Все різноманіття комп'ютерних мереж можна класифікувати по групі ознак:
Територіальна поширеність;
Відомча приналежність;
Швидкість передачі інформації;
Тип середовища передачі;
По територіальній поширеності мережі можуть бути локальними, глобальними, і регіональними.
По приналежності розрізняють відомчі і державні мережі. Відомчі належать одній організації і розташовуються на її території.
За швидкістю передачі інформації комп'ютерні мережі діляться на низко-, середньо- і високошвидкісні.
За типом середовища передачі розділяються на мережі коаксіальні, на витій парі, оптоволоконні, з передачею інформації по радіоканалах, в інфрачервоному діапазоні.
Локальні комп'ютерні мережі.
Локальна мережа об'єднує комп'ютери, встановлені в одному приміщенні (наприклад, шкільний комп'ютерний клас, що складається з 8—12 комп'ютерів) або в одній будівлі (наприклад, в будівлі школи можуть бути об'єднані в локальну мережу декілька десятків комп'ютерів, встановлених в різних наочних кабінетах).
У невеликих локальних мережах всі комп'ютери зазвичай равноправны, тобто користувачі самостійно вирішують, які ресурси свого комп'ютера (диски, каталоги, файли) зробити загальнодоступними по мережі. Такі мережі називаються одноранговими.
Якщо до локальної мережі підключено більше десяти комп'ютерів, то однорангова мережа може опинитися недостатньо продуктивною. Для збільшення продуктивності, а також в цілях забезпечення більшої надійності при зберіганні інформації в мережі деякі комп'ютери спеціально виділяються для зберігання файлів або програм-застосувань. Такі комп'ютери називаються серверами, а локальна мережа — мережею на основі серверів.
Кожен комп'ютер, підключений до локальної мережі, повинен мати спеціальну плату (мережевий адаптер). Між собою комп'ютери (мережеві адаптери) з'єднуються за допомогою кабелів.
Топологія мережі.
Загальна схема з'єднання комп'ютерів в локальні мережі називається топологією мережі. Топології мережі можуть бути різними.
Мережі Ethernet найчастіше можуть мати топологію «шина» і «зірка». У першому випадку всі комп'ютери підключені до одного загального кабелю (шині), в другому - є спеціальний центральний пристрій (хаб), від якого йдуть «промені» до кожного комп'ютера, тобто кожен комп'ютер підключений до свого кабелю.

Структура типу «шина» простіша і економічніша, оскільки для неї не потрібний додатковий пристрій і витрачається менше кабелю. Але вона дуже чутлива до несправностей кабельної системи. Якщо кабель пошкоджений хоч би в одному місці, то виникають проблеми для всієї мережі. Місце несправності важко виявити.

У цьому сенсі «зірка» стійкіша. Пошкоджений кабель – проблема для одного конкретного комп'ютера, на роботі мережі в цілому це не позначається. Не вимагається зусиль по локалізації несправності.

У мережі, що має структуру типу «кільце» інформація передається між станціями по кільцю з переприйманням в кожному мережевому контроллері. Переприймання проводиться через буферні накопичувачі, виконані на базі оперативних пристроїв, що запам'ятовують, тому при виході їх ладу одного мережевого контроллера може порушитися робота всього кільця.
Гідність кільцевої структури – простота реалізації пристроїв, а недолік – низька надійність.
Регіональні комп'ютерні мережі.
Локальні мережі не дозволяють забезпечити сумісний доступ до інформації користувачам, що знаходяться, наприклад, в різних частинах міста. На допомогу приходять регіональні мережі, об'єднуючі комп'ютери в межах одного регіону (міста, країни, континенту).
Корпоративні комп'ютерні мережі.
Багато організацій, зацікавлених в захисті інформації від несанкціонованого доступу (наприклад, військові, банківські і ін.), створюють власні, так звані корпоративні мережі. Корпоративна мережа може об'єднувати тисячі і десятки тисяч комп'ютерів, розміщених в різних країнах і містах (як приклад можна привести мережу корпорації Microsoft, MSN).
Глобальна комп'ютерна мережа Інтернет.
У 1969 році в США була створена комп'ютерна мережа ARPAnet, об'єднуюча комп'ютерні центри міністерства оборони і ряду академічних організацій. Ця мережа була призначена для вузької мети: головним чином для вивчення того, як підтримувати зв'язок у разі ядерного нападу і для допомоги дослідникам в обміні інформацією. У міру зростання цієї мережі створювалися і розвивалися багато інших мереж. Ще до настання ери персональних комп'ютерів творці ARPAnet приступили до розробки програми Internetting Project ("Проект об'єднання мереж"). Успіх цього проекту привів до наступних результатів. По-перше, була створена найбільша в США мережа internet (з рядкової букви i). По-друге, були випробувані різні варіанти взаємодії цієї мережі з поряд інших мереж США. Це створило передумови для успішної інтеграції багатьох мереж в єдину світову мережу. Таку "мережу мереж" тепер усюди називають Internet (у вітчизняних публікаціях широко застосовується і російськомовне написання - Інтернет).
В даний час на десятках мільйонів комп'ютерів, підключених до Інтернету, зберігається величезний об'єм інформації (сотні мільйонів файлів, документів і т. д.) і сотні мільйонів людей користуються інформаційними послугами глобальної мережі.
Інтернет — це глобальна комп'ютерна мережа, об'єднуюча багато локальних, регіональних і корпоративних мереж і що включає десятки мільйонів комп'ютерів.
У кожній локальній або корпоративній мережі зазвичай є, принаймні, один комп'ютер, який має постійне підключення до Інтернету за допомогою лінії зв'язку з високою пропускною спроможністю (сервер Інтернету).
Надійність функціонування глобальної мережі забезпечується надмірністю ліній зв'язку: як правило, сервери мають більше двох ліній зв'язку, що сполучають їх з Інтернетом.
Основу, «каркас» Інтернету складають більше ста мільйонів серверів, постійно підключених до мережі.
До серверів Інтернету можуть підключатися за допомогою локальних мереж або комутованих телефонних ліній сотні мільйонів користувачів мережі.
Адресація в Інтернет
Для того, щоб зв'язатися з деяким комп'ютером в мережі Інтернет, Вам треба знати його унікальний Інтернет - адресу. Існують два рівноцінні формати адрес, які розрізняються лише по своїй формі: IP - адреса і DNS - адреса.
IP - адреса
IP - адреса складається з чотирьох блоків цифр, розділених крапками. Він може мати такий вигляд:
84.42.63.1
Кожен блок може містити число від 0 255. Завдяки такій організації можна отримати понад чотири мільярди можливих адрес. Але оскільки деякі адреси зарезервовані для спеціальних цілей, а блоки конфігуруються залежно від типу мережі, то фактична кількість можливих адрес трохи менше. І тим ні менш, його більш ніж достатньо для майбутнього розширення Інтернет.
З поняттям IP - адреси тісно зв'язано поняття "хост". Під хостом розуміється будь-який пристрій, що використовує протокол TCP/IP для спілкування з іншим устаткуванням. Це може бути не тільки комп'ютер, але і маршрутизатор, концентратор і т.п. Всі ці пристрої, підключені в мережу, зобов'язані мати свій унікальний IP - адреса.
DNS - адреса
IP - адресу має числовий вигляд, оскільки його використовують в своїй роботі комп'ютери. Але він вельми складний для запам'ятовування, тому була розроблена доменна система імен: DNS. DNS - адреса включає зручніші для користувача буквені скорочення, які також розділяються крапками на окремі інформаційні блоки (домени). Наприклад:
http://www.svit-pk.com.ua/
Якщо Ви вводите DNS - адреса, то він спочатку прямує в так званий сервер імен, який перетворить його в 32, - бітовий IP - адреса для машинного прочитування.
Доменні імена
DNS - адреса зазвичай має три складові (хоча їх може бути скільки завгодно).
Доменна система імен має ієрархічну структуру: домени верхнього рівня - домени другого рівня і так далі. Домени верхнього рівня бувають двох типів: географічні (двохбуквені - кожній країні свій код) і адміністративні (трьохбуквені).
Україні належить географічний домен uа.
Портал http://www.svit-pk.com.ua/ зареєстрував домен третього рівня svit-pk в адміністративному домені верхнього рівня com.ua.
Імена комп'ютерів, які є серверами Інтернету, включають повне доменне ім'я і власне ім'я комп'ютера. Так повна адреса порталу має вид http://www.svit-pk.com.ua/
gov - урядова установа або організація
mil - військова установа
com - комерційна організація
net - мережева організація
org - організація, яка не відноситься не до однієї з вище перерахованих
Серед часто використовуваних доменів - ідентифікаторів країн можна виділити наступні:
at - Австрія
au - Австралія
ca - Канада
ch - Швейцарія
de - Німеччина
dk - Данія
es - Іспанія
fi - Фінляндія
fr - Франція
it - Італія
jp - Японія
nl - Нідерланди
no - Норвегія
nz - Нова Зеландія
ru - Росія
se - Швеція
uk - Україна
za - Південна Африка
Популярна служба Інтернету - World Wide Web (скорочено WWW або Web), ще називають Усесвітньою павутиною. Представлення інформації в WWW засноване на можливостях гіпертекстових посилань. Гіпертекст - це текст, в якому міститися посилання на інші документи. Це дає можливість при прогляданні деякого документа легко і швидко переходити до іншої пов'язаної з ним по сенсу інформації, яка може бути текстом, зображенням, звуковим файлом або мати будь-який інший вигляд, прийнятий в WWW. При цьому зв'язані посиланнями документи можуть бути розкидані по всій земній кулі.
Численні пересічні зв'язки між документами WWW комп'ютерною павутиною охоплюють планету - звідси і назва. Таким чином, пропадає залежність від місцезнаходження конкретного документа.
Служба World Wide Web призначена для доступу до електронних документів особливого роду, які називаються Web-документами або, спрощено, Web-сторінками. Web-сторінка — це електронний документ, в якому окрім тексту містяться спеціальні команди форматування, а також вбудовані об'єкти (малюнки, аудио- і відеокліпи і ін.).
Проглядають Web-сторінки за допомогою спеціальних програм, званих браузерами, так що браузер — це не просто клієнт WWW, службовець для взаємодії з видаленими Web-серверами, це ще і засіб проглядання Web-документів. Так, наприклад, якщо Web-сторінка була збережена на жорсткому диску, її можна проглянути за допомогою браузера без підключення до Інтернету. Такий перегляд називають автономним.
На відміну від друкарських електронних документів, Web-сторінки мають не абсолютне, а відносне форматування, тобто вони форматуються у момент перегляду відповідно до того, на якому екрані і за допомогою якого браузера їх проглядають. Строго кажучи, одна і та ж Web-сторінка при перегляді в різних браузерах може виглядати по-різному — це залежить від того, як браузер реагує на команди, які вбудував в Web-сторінку її автор.
У кожного Web-документа (і навіть у кожного об'єкту, вбудованого в такий документ) в Інтернеті є своя унікальна адреса — він називається уніфікованим покажчиком ресурсу URL (Uniformed Resource Locator) або, скорочено, URL-адресою. Звернувшись за цією адресою, можна отримати документ, що зберігається там.
У Інтернеті зберігається дуже і дуже багато Web-документів. У останні сім років наповнення WWW подвоювалося кожні півтора роки. Мабуть, найближчими роками цей темп декілька знизиться, але залишиться достатньо високим, принаймні до рубежу 10 мільярдів. У зв'язку з такою величезною кількістю Web-документів, в Мережі сьогодні існує важлива проблема їх пошуку і відбору — ми розглянемо її особливо, а поки познайомимося з тим, як формально виглядає адреса URL.
Приклад URL: http://www.svit-pk.com.ua/
URL-адреса документа складається з трьох частин і, на відміну від доменних імен, читається зліва направо. У першій частині вказано ім'я прикладного протоколу, по якому здійснюється доступ до даного ресурсу. Для служби World Wide Web це протокол передачі гіпертексту HTTP (HyperText Transfer Protocol). У інших служб — інші протоколи. Ім'я протоколу відділяється від решти частин адреси двокрапкою і двома косими рисами.
Другий элемент— доменне ім'я комп'ютера, на якому зберігається даний документ. Із структурою доменного імені ми вже знайомі — його елементи розділяються крапками. Після доменного імені ставиться коса межа.
Останній елемент адреси — шлях доступу до файлу, що містить Web-документ, на вказаному комп'ютері. Із записом шляху доступу до файлу в операційній системі Windows ми вже знайомі, але тут є важлива відмінність. У Windows прийнято розділяти каталоги і теки символом зворотної косої межі «\ », а в Інтернеті належить використовувати звичайну косу межу «/». Це пов'язано з тим, що Інтернет зароджувався на комп'ютерах, що працюють в операційній системі UNIX, а там прийнято розділяти каталоги саме так.
З кожним гіперпосиланням в Мережі зв'язана Web-адреса деякого документа або об'єкту (файлу з малюнком, звукозаписом, відеокліпом і т. п.). При клацанні на гіперпосиланні в Мережу відправляється запит на постачання того об'єкту, на який указує гіперпосилання. Якщо такий об'єкт існує за вказаною адресою, він завантажується і відтворюється. Якщо його немає в природі (наприклад, він перестав існувати по якихось причинах), видається повідомлення про помилку — тоді можна повернутися на попередню сторінку і продовжити роботу.
Питання:
Що таке комп'ютерна мережа?
Що таке топологія мережі? Яка топологія мережі у нас в класі? у школі?
Які комп'ютерні мережі бувають?
Чому Інтернет продовжує нормально функціонувати при виході з ладу окремих серверів або ліній зв'язку?
Яка IP-адреса у комп'ютера на вашому робочому місці? у вчителя?
Що таке браузер?
Чому WWW називають всесвітньою павутиною?
III. Практична частина.
Для проглядання web-сторінок застосовуються спеціальні програми, які називаються браузерами. Такі програм немало, але найвідоміші це - Internet Explorer, Opera, Firefox.
Починаючи з версії Windows 98, програма Internet Explorer грає в операційних системах Windows особливу роль. Звичайно, це не ядро операційної системи, але функції її лежать в основі багато і багатьох процесів. Internet Explorer лежить в основі роботи відомого нам Провідника Windows, вікон тек Windows, а ще це клієнтська програма служби WWW засіб для проглядання Web-документів.
Як завжди, програма запускається подвійним клацанням на її значку Робочого столу або одним клацанням на ярлику в Панелі швидкого запуску. За відсутності на екрані значка або ярликів програми, її можна запустити з Головного меню командою Пуск >Всі програми >Internet Explorer.
Вікно програми має стандартний інтерфейс. Але перше, на що нам треба звернути увагу це адресний рядок. Щоб перейти на веб-сторінку, введіть її веб-сервер-адресу — наприклад, www.microsoft.com — в адресному рядку, а потім натисніть кнопку Перейти або кнопку [Enter] на клавіатурі. Адресу треба вводити латинськими буквами – російських слів браузер поки не розуміє. Регістр букв значення не має. Після деякого часу роботи браузер «уміє» і при введенні адреси пропонує його продовження.
Введіть в адресному рядку адресу нашого внутрішньошкільного сервера: http://server/. Завантажиться веб-сторінка. Поперемещайтесь по сторінках сервера за допомогою гіперпосилань.
Часто при прогляданні веб-сторінок у вас виникає необхідність повернуться на декілька сторіночок назад. Для цього просто клацніть на панелі інструментів кнопку Назад. А кнопка Вперед допоможе вам потім зробити зворотний перехід.
У Інтернеті є різні сторіночки. Зовсім маленькі, завантаження яких займе буквально декілька секунд, і справжні гіганти, перенасичені графікою. Чекати, коли ваш браузер завантажить весь зміст таких сторінок, найчастіше не потрібно. Ось тоді і стане в нагоді кнопка Зупинити.
Ви думаєте, що після проглядання сторінки зникають з вашого комп'ютера? Чом би не так — вони зберігаються в особливій теці на вашому жорсткому диску — дисковому кеші. Перш ніж викачати сторіночку, лінивець-браузер дивиться в свій дисковий кеш: чи не можна дістати її звідти? Часто це допомагає. Наприклад, немає необхідності кожного разу викачувати графічне оформлення сторіночки, але що стосується змісту... Загалом, якщо ви підозрюєте, що ваш браузер водить вас за ніс і підсовує старий, узятий з кеша зміст, — натякніть йому, що пора б і честь знати, натиснувши на кнопку Відновити.
Кнопка Додому служить для переходу на домашню сторінку. Яка саме сторінка буде у вас встановлена як домашня ви можете вказати в настройках програми.
Веб-сторінки, що проглядаються, можна зберегти на жорсткому диску у вигляді файлів. Збереження можливе для сторінки відкритої в даний момент. Команда Файл>Сохранить відкриває вже знайоме нам вікно збереження файлу, в якому необхідно вказати ім'я файлу, теку, в яку буде збережений документ і вибрати метод збереження (тип файлів).
Команди меню Правка: Виділити все, Вирізувати, Копіювати, що відносяться до операцій над фрагментами тексту, відмінно знайомі нам ще по роботі з текстовими редакторами. Команда Знайти на цій сторінці допоможе вам знайти на відкритій сторінці потрібне слово або словосполучення.
Хочете додати або прибрати будь-яку панель Internet Explorer? Будь ласка — скористайтеся послугами меню Вигляд. Буває, що російський текст відображається у вікні Internet Explorer у вигляді буквеної абракадабри, суміші безглуздих символів. В цьому випадку не заважає перевірити, чи правильне кодування вибране браузером для цієї сторінки? І, у разі помилки, вибрати її самостійно в меню Вид>Кодировка. Як правило, плутаються кодування «Кирилиця» і «Кирилиця (Windows)». Команди Розмір шрифту, Зупинити і Відновити дублюють функції відповідних кнопок на кнопковій панелі Internet Explorer.
Єдине меню, нові пункти в яке користувач може додавати самостійно, це меню Вибране. Точніше, в цьому меню знаходяться зроблені вами «закладки» на цікаві сайти Мережі і команди управління цими зборами. За допомогою кнопки пункту меню Додати у вибране ви можете додати в цю теку своєрідну закладку з посиланням на відкриту в поточному вікні сторінку Інтернету. Пізніше, клацнувши по закладці, ви зможете повернутися на вподобане вами містечко. Зручно — і ніяких довгих адрес запам'ятовувати не треба.
У меню Сервіс ховаються всі механізми, за допомогою яких можна набудувати Internet Explorer або змінити параметри його роботи.
А меню Довідка дозволяє отримати доступ до довідкової системи.
Тепер виконаєте невелике завдання: переміщаючись по сторінках шкільного веб-сайту збережете декілька сторінок в свою теку (у своїй теці створіть теку Інтернет).
Після цього зайдіть на шкільний форум і прийміть обговорення якої-небудь теми. Так само ви можете створити свою тему для обговорення.
Учні самостійно виконують завдання.
IV. Д/з
Знати, що таке комп'ютерна мережа, види комп'ютерних мереж, способи адресації в Інтернет. Учні які мають комп'ютери, продовжити освоювати «сліпий десятипальцевий метод друку».
Додаткове завдання: на домашньому комп'ютері встановити безкоштовний браузер Опера і порівняти його з Internet Explorer. Оперу можна викачати за адресою http://www.opera.com/download/.

V. Питання учнів.
Відповіді на питання учнів.
VI. Підсумок уроку.
Підбиття підсумку уроку. Виставлення оцінок.
На уроці ми познайомилися з комп'ютерними мережами, навчилися проглядати веб-сторінки, використовуючи спеціальні програми – браузери.

Категория: Інформатика | Добавил: referatwm
Просмотров: 551 | Загрузок: 329 | Рейтинг: 0.0/0