Мервинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня Урок розвитку мовлення з зарубіжної літератури в 6 класі на тему: „Я вірю в тебе, Гуллівере” Мерва – 2005 Мета: навчити учнів давати характеристику героя, критично оцінювати його вчинки, розвивати усне зв`язне мовлення учнів, творче мислення. Тип уроку: урок закріплення та застосування знань, умінь, навичок Форма уроку: уявна розмова з Гуллівером Щоб пізнати письменника, треба піти в його країну Й.В. Гете Хід уроку І. Організація класу ІІ. АОЗ 1) Слово вчителя. Розпочнемо урок з літературної розминки. Постараємося дати відповідь на запитання кросворду. (додаток 1) 2)Коментар. З цього кросворду нас цікавить три слова: Гуллівер, священик, Ірландія. Гуллівер. Тому що в нас сьогодні урок розвитку мовлення з назвою „Я вірю в тебе, Гуллівере”. Ми постараємося провести його в формі уявної розмови з Гуллівером, дещо порадимо йому, поспівчуваємо, підбадьоримо. Адже йому було важко в Ліліпутії, він міг втекти або за кілька годин знищити всіх її жителів, але цього не зробив, бо був великодушним, вдячним імператорові за те, що наказав нагодувати його. Він поступово скорився й тому, що від стріл ставало йому боляче, а ще — цьому сприяла атмосфера обману, лицемірства, підлабузництва. Ірландія ― країна, для жителів якої характерні риси: впевненість, гордість, незалежність. Так як Свіфт народився там, то й героя свого наділив цими рисами. Священик ― людина, яка прагне добра іншим, гармонії, покори, не допускає насильства і вбивства. Напевно тому Гуллівер не вибрав насильства, а добровільно скорився. 3) Для продуктивної праці нам необхідно пригадати відомості, які ви отримали на уроках української мови. мета (в кожній групі різна). Висловлювання Спілкування Хто? Де? Кому? Учні (я) Ліліпутія Адресат Школа Гуллівер ІІІ. Етап реалізації мети 1. Інтерактивна вправа (додаток 2) 2. Обговорення виступів. Виступи творчих груп (висловлюється кожен) 3. Самооцінка ІV. Підсумок. Слово вчителя. Ваша уявна розмова доводить, що питання, порушені Свіфтом у романі – актуальні. Адже порушені поняття гідності, великодушності мають вагу й зараз. Звертаючись до Гуллівера, ви зрозуміли, що людині в усі часи потрібна порада, підтримка, співчуття. Гра „Знайди речі Гуллівера” V.Домашнє завдання ІІ-IV рівень. Дібрати цитатний матеріал про сатиричне зображення людських вад. І рівень. Виписати речення, в яких не подобаються вчинки, дії жителів Ліліпутії Додаток 2 до уроку зарубіжної літератури в 6 класі Тема: Розвиток мовлення. Уявна розмова з Гуллівером Робота в групах. Інтерактивна вправа. Метод ПРЕС Учні заздалегідь об'єднались в 3 групи за інтересами (в залежності від вибору улюбленого епізоду). Кожна група отримує картку з завданням: даючи відповідь на запитання, дослідити певну проблему, уявити себе співрозмовником Гуллівера. Працювати за планом-алгоритмом „Методу ПРЕС”. Можна використати наступні фрази: – Гуллівере, я з тобою згідний... – Не хвилюйся... – Я не засуджую твоїх дій... – Твої наміри благородні... Картка №1. Дослідити проблему виховання в Ліліпутії. 1. Де виховувались діти в цій країні? 2. З якого віку віддавали дітей до дитячого будинку? 3. Чи дозволяли батькам бачитись з дітьми? 4. Що заборонялось і суворо каралось в школах? Картка №2. Дослідити проблему законодавства в Ліліпутії. 1. Який злочин вважався найтяжчим? 2. Як підтримують виконання законів в Ліліпутії? 3. Як зображувалося Правосуддя в Ліліпутії? Картка №3 Дослідити проблему державного устрою в Ліліпутії. 1. Як можна було зробити придворну кар'єру? 2. Які якості потрібні для того, щоб отримати високу посаду? 3. Які партії ворогували між собою? Чому? 4. Взаємовідносини Ліліпутії з іншими державами. Приклади відповідей учнів. І група. Гуллівер, я з тобою згідний, що виховання в Ліліпутії було жорстоким. Тому що не можна виховати порядну людину в таких умовах Наприклад, як діти могли розвиватись, пізнавати світ, коли їм не розповідали казок, забороняли бачитись з батьками, розмовляти з вихователями .Дітей селян взагалі не виховували, бо вважали, що для обробітку земель навчатись не потрібно. Отже, я засуджую систему виховання в Ліліпутії, бо вважаю її недосконалою, нікчемною, яка калічить душі дітей. ІІ група Гуллівере, я , як і ти, вважаю, що законодавство в Ліліпутії було недосконалим, або „навпаки”, з поверховими законами, які не відображали конкретної суті. Тому що покарання, насильство не застерігають від злочину, а, навпаки, спонукають до нього. Наприклад, крадіжка не вважалась важким злочином, а шахрайство було найтяжчим. Дивно, що просто вкрасти дозволялось, а бути шахраєм означало бути злочинцем. В Ліліпутії статуя Правосуддя має шестеро очей, мішок золота. Це означає, що хто заплатить, той уникає покарання. Отже, система законодавства є негуманна, недемократична. ІІІ. Група Я не засуджую твоїх дій Гуллівере. Ти змушений був залишити Ліліпутію. Я, як і ти, вважаю, що Ліліпутія — країна гнилизни, лицемірства, підлабузництва. Тому що нею керують люди неосвічені, некомпетентні. Наприклад, для отримання державної посади потрібне вміння пролізти під палицею, партії тремексенів і слемексенів ворогують через висоту підборів на черевиках; імператор цінує не мудрість, а „спритність” підданих; секти гостроконечників і тупоконечників не можуть вирішити проблеми розбивання яйця. Отже, це країна „кривих дзеркал”. Додаток 1 до уроку зарубіжної літератури в 6 класі під час актуалізації опорних знань Кросворд 1.Куди потрапив Гуллівер після аварії? (Ліліпутію) 2.Який прийом використав Свіфт, зобразивши жителів Ліліпутії? (Сатиру) 3.Предмет, який допомагав здобути придворну кар'єру. (Палиця) 4.Улюблене заняття Гуллівера. (Читання) 5.Одне з імен Гуллівера, яке йому дали жителі Ліліпутії. (Квінбус) 6.Різниця в політичних поглядах. (Підбори) 7.Роман Дж. Свіфта „Мандри ...” (Гуллівера) 8.Духовний сан Свіфта. (священник) По вертикалі ― назва країни-Батьківщини Дж. Свіфта (Ірландія)
|